Fernova Organik Sıvı Gübre; bitkisel atıkları bir araya getirerek, atıklar sayesinde oluşturduğumuz mikro-makro besin elementlerini nanoteknoloji kullanarak nano tanecikli yapıya getirerek elde edilmiştir. Bu sayede, nano tanecikler bitkinin yapısına hızlı bir şekilde girerek, ortamdaki hastalık vb. durumları ortadan kaldırır. Bitki için toprakta rahat bir yaşam alanı sunar.

N P K gübrelerini kullanımın tamamen ortadan kaldırır. Doğada yeterince var olan bu maddeler,  Fernova Organik sayesinde, nano yapısı ile şelat halinde bitkinin köklerinden alımını sağlar.

Her bir ürüne (bitkisel üretimde) yönelik olarak hormon/hormon benzeri aktiviteler günümüzde kimyasal sentez yoluyla elde edilmekle birlikte toplum sağlığını hat safhada etkilemekte ve geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklara sebep olmaktadır.

FERNOVA yine aynı etkiyi yaparak organik menşeli olup organik bir nihai ürün olması sebebiyle kullanılan hammadde çeşidine (organik atık/artık) göre bünyesindeki tüm organik bileşenleri çözünür halde ortamdan toplayıp yine tekrar toprağa ve bitkiye vermektedir. Aynen günümüzde nasıl sentetik referans hormonlar olan IAA-indoleasetik asit, AUKSİN (oksin) benzeri etki için, GA-gibberellik asit, GİBBERELLİN benzeri etki için ve BAP-benzilaminopürin, SİTOKİN benzeri etki için kullanılıp gelecekte ne gibi zararlara yol açacağı bilinmezken FERNOVA bu sentetik maddelerin görevini tamamıyla organik yapıdaki maksimum düzeyde BiyoOrganoPolimer-(BOP) yapısı ile çözmektedir.